Autokonsumpcja to nic innego, jak energia elektryczna wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną, którą wykorzystujemy w trakcie codziennych, domowych czynności. Każdego dnia korzystamy w swoich domach z urządzeń zasilanych energią elektryczną, dlatego też część wyprodukowanej energii zużywamy na bieżąco zanim trafi ona do sieci energetycznej.
Na jakim poziomie szacuje się średnia autokonsumpcja?
W większości domów jednorodzinnych, autokonsumpcja nie przekracza zwykle 20-30%. Najniższy poziom autokonsumpcji odnotowuje się w okresie letnim, kiedy instalacja fotowoltaiczna dzięki korzystnym warunkom atmosferycznym generuje najwięcej energii, a mieszkańcy większą część dnia spędzają poza swoim domem.
Do sieci energetycznej wysyłamy tylko i wyłącznie nadmiar energii, którego nie udało nam się spożytkować – możemy go jednak odebrać w związku z tzw. systemem opustów i wykorzystać np. w okresie zimowym, kiedy produkcja energii przez instalację fotowoltaiczną jest znacznie niższa. Sprzedawca energii pobiera 20% prowizję za przechowanie energii, której nie wykorzystaliśmy. Oznacza to, że wysyłając do sieci 100% nadmiaru energii, możemy odebrać 80% – pozostała część pozostaje u sprzedawcy. Sytuacja ta dotyczy instalacji, które nie przekraczają 10 kWp. W przypadku większych instalacji prowizja wynosi 30%.
Pamiętaj: system opustów to nic innego, jak możliwość magazynowania energii w sieci i odebranie jej w momencie kiedy instalacja fotowoltaiczna nie pracuje.
Z czego wynikają różnice wartości między licznikiem dwukierunkowym a falownikiem?
Warto pamiętać, że licznik dwukierunkowy nie uwzględnia poziomu wykorzystanej autokonsumpcji, czyli energii, którą spożytkowaliśmy na codzienne czynności. Różnica wartości między tym, co widzimy na ekranie falownika, a tym, co wskazuje licznik dwukierunkowy to właśnie autokonsumpcja. W skrócie – energia, którą zużywamy na bieżąco nie znajdzie się na liczniku. Licznik dwukierunkowy bierze pod uwagę wyłącznie energię przesyłaną do zakładu energetycznego, jak również energię, którą z niego odbieramy. Falownik ukazuje natomiast całkowitą wyprodukowaną energię przez instalację – łącznie z uwzględnieniem autokonsumpcji.
Jak zwiększyć poziom autokonsumpcji?
Instalacja fotowoltaiczna pracuje najbardziej wydajnie w ciągu dnia, właśnie wtedy zaplanuj pracę swoich urządzeń AGD – nawet wówczas, gdy posiadasz taryfę nocną. Dlaczego? W momencie, gdy nie posiadamy instalacji fotowoltaicznej, korzystanie z tańszej, nocnej taryfy jest jak najbardziej uzasadnione. Jeśli jednak decydujemy się na zakup instalacji fotowoltaicznej, pamiętajmy, że nie produkuje ona prądu w nocy, a co za tym idzie – korzystając z urządzeń AGD w godzinach nocnych nie korzystamy z autokonsumpcji. Zmiana sposobu w jaki eksploatujemy nasz budynek to klucz do zwiększenia poziomu autokonsumpcji.