O systemie opustów pisaliśmy w poprzednim artykule. Ustawa przewiduje, że taki sposób rozliczenia przewidziany jest dla osób, które wykorzystują energię elektryczną WYŁĄCZNIE na własne potrzeby. W przypadku osób prowadzących w danym obiekcie działalność gospodarczą uznaje się, że taka osoba korzysta z energii w celach zarobkowych (np. energia elektryczna służy do zasilania maszyn / narzędzi biurowych, dzięki którym zarabia się pieniądze). W takich okolicznościach NIE MOŻNA korzystać z systemu opustów.
Jeżeli przedsiębiorca ma zainstalowaną instalację fotowoltaiczną na swojej firmie może dowolnie korzystać z uzyskiwanej w ten sposób energii, jednak wszystkie nadwyżki musi sprzedać (po średniej cenie energii z rynku hurtowego z poprzedniego kwartału – zazwyczaj jest to kilkanaście groszy za kWh). Takie rozwiązanie nie zawsze jest opłacalne dla przedsiębiorców – zwłaszcza kiedy potrzebują oni energii w okresach, gdy systemy PV jej nie produkują (w nocy lub w okresie zimowym). Obecnie zapowiadane są zmiany w ustawie OZE zgodnie z którymi przedsiębiorcy również zostaliby zakwalifikowani do grupy Prosumentów.
Czy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w domu może korzystać z systemu opustów?
Jak wspominaliśmy w poprzednim artykule, po wykonaniu instalacji PV mamy obowiązek zgłosić ją do swojego dostawcy energii. W dokumentacji podajemy „podmiot zgłaszający”. W pierwszej kolejności określamy czy jest on osobą fizyczną czy też innym podmiotem takim jak, np. spółka czy fundacja. W kolejnym kroku określamy czy zgłaszający:
- jest prosumentem – nie prowadzi działalności gospodarczej;
- jest prosumentem – pomimo prowadzenia działalności gospodarczej;
- nie jest prosumentem – wyprodukowana energia będzie zużywana na potrzeby działalności;
Możliwe jest więc jednocześnie być prosumentem oraz prowadzić działalność gospodarczą. W takim przypadku niezbędna jest możliwość jednoznacznego wykazania, że energia pozyskiwana z instalacji PV służy WYŁĄCZNIE do celów prywatnych.
Czy rolnik jest prosumentem?

W ustawie o OZE zaznaczono, że prosumentem jest osoba korzystająca z energii na potrzeby własne „niezwiązane z wykonywaną działalnością gospodarczą regulowaną ustawą o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2015 r. poz. 584, z późn. zm.).”1Działalność rolnicza podlega pod inną ustawę (o podatku rolnym – Dz. U. z 2016 r. poz. 617, 1579). W związku z tym jak przekazał w swoim komunikacie Departament Energii Odnawialnej w Ministerstwie Energii „nie ma obostrzeń prawnych, żeby (rolnik – przyp. red.) został prosumentem i korzystał z systemu tzw. opustów”
1 Ustawa z dnia 20.02.2015 r. ustawa o OZE – (Dz. U. 2015 poz. 478, roz.1 art. 2 pkt. 27a)
1 komentarz