Po założeniu mikroinstalacji fotowoltaicznej, wygląd dotychczasowej faktury za prąd ulega zmianie. Nie dla wszystkich pozostaje on jednak czytelny. Postanowiliśmy przygotować poniższe zestawienie, aby ułatwić zrozumienie poszczególnych pozycji znajdujących się na niniejszym dokumencie.
W zależności od sprzedawcy energii, faktura prosumencka może różnić się wyglądem i szatą graficzną, będzie posiadała natomiast wspólne pozycje, które pozostają niezmienne. Dla przykładu przedstawiamy fakturę prosumencką od sprzedawcy energii – Enea, za 12 miesięczny okres rozliczeniowy.
Faktura prosumencka – co powinno się na niej znaleźć?
Oto najważniejsze pozycje:



1. Dane sprzedawcy oraz odbiorcy
2. Dokładny adres punktu poboru energii PPE
3. Okres rozliczeniowy pod który podlega faktura
4. Grupa taryfowa
5. Moc zainstalowanej mikroinstalacji
6. Numer licznika
7. Data odczytu
8. Rozliczenie energii wprowadzonej wobec ilości energii pobranej
Ilość energii elektrycznej pobranej z sieci (kWh) – tyle energii pobraliśmy z sieci na własne potrzeby energetyczne (w nocy bądź zimą, kiedy instalacja fotowoltaiczna nie pracuje).
Ilość energii elektrycznej wprowadzonej do sieci bez opustu (kWh) – tyle energii bez opustu wprowadziliśmy do sieci dzięki mikroinstalacji. W tym przypadku wprowadziliśmy do sieci więcej energii niż udało nam się wykorzystać.
Ilość energii pozostającej w magazynie do wykorzystania w następnym rozliczeniu bez opustu (kWh) – tyle energii pozostało nam do odebrania i wykorzystania (z uwzględnieniem 20% straty na rzecz magazynowania energii przez Operatorów Systemów Dystrybucyjnych w myśl systemu opustów).
W tym miejscu warto zaznaczyć, że faktura prosumencka nie uwzględnia autokonsumpcji, która zużywana jest przez nas na bieżąco, a co za tym idzie – nie zostaje przesłana do sieci energetycznej. Więcej informacji na temat autokonsumpcji znajdziecie tutaj.
9. Rozliczenie energii pobranej
Ilość energii, którą pobraliśmy z sieci była mniejsza od ilości energii, którą do niej wprowadziliśmy, posiadamy zatem zapas do wykorzystania (o którym wspominaliśmy w punkcie 8). W związku z tym, nie było konieczności zakupu energii od sprzedawcy. Ilość sprzedanej energii wynosi 0.
10. Rozliczenie usług dystrybucyjnych energii
Jeśli instalacja została odpowiednio dopasowana do naszych potrzeb, opłaty związane z kWh (opłata jakościowa, opłata zmienna sieciowa, opłata OZE, opłata kogeneracyjna) zostają wyzerowane. Prosument będzie nadal zobowiązany do uiszczenia płatności za: opłatę stałą sieciową (koszty utrzymania sieci, remonty itp.), opłatę przejściową (na rzecz wytwórców energii elektrycznej) oraz opłatę abonamentową (koszty wystawienia faktury, koszty odczytu liczników itp.).