Od lutego przedsiębiorstwo branży energetycznej ENEA wprowadziło faktury prognozowane do systemu rozliczeń dla prosumentów. Jest to nowość, ponieważ do tej pory klienci otrzymywali jedynie faktury raz na rok bądź raz na pół roku. Podstawą prawną do takich działań jest Rozporządzenie Ministra Energii z dnia 6 marca 2019r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Co faktury prognozowane oznaczają dla prosumentów? Szczegóły poniżej.
Podstawa prawna do wprowadzenia faktur prognozowanych
Podstawą prawną do wprowadzenia faktur prognozowanych jest zapis w wyżej wymienionym rozporządzeniu. Dokładnie chodzi o §32 ust. 4. w brzmieniu : Jeżeli okres rozliczeniowy jest dłuższy niż miesiąc, w okresie tym mogą być pobierane opłaty za energię elektryczną oraz za usługi przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej w wysokości określonej na podstawie prognozowanego zużycia tej energii w tym okresie, ustalonego na podstawie zużycia wyznaczonego w oparciu o rzeczywiste odczyty urządzeń pomiarowo-rozliczeniowych, dokonane w analogicznym okresie poprzedniego roku kalendarzowego. Zapis ten zawarty jest to również w Ogólnych warunkach umowy z ENEA w §5 pkt. 10.
Zmiany w rozliczeniach
Faktury prognozowane będą wysyłane do klientów ENEA co dwa miesiące dla rocznego okresu rozliczeń lub co miesiąc dla 6-miesięcznego okresu. Prognozę wylicza się na podstawie zeszłorocznych opłat za energię elektryczną. Oznacza to, że może być ona zawyżana przez pierwszy rok po założeniu instalacji fotowoltaicznej względem rzeczywistego zużycia. Mówiąc krótko, faktury prognozowane nie uwzględniają energii, którą produkuje instalacja fotowoltaiczna przez co wysokość rachunków może być porównywalna do zeszłorocznych. Dla osób, które zdecydowały się na pokrycie instalacji fotowoltaicznej z kredytu kwoty te mogą być naprawdę duże po zsumowaniu kosztów rat oraz rachunków za energię elektryczną.

Co zrobić, kiedy instalacja PV już działa, jednak nie ma to odzwierciedlenia w wysokości rachunków za energię elektryczną?
Po pierwsze można opłacać faktury prognozowane w terminie, a nadpłata, jaką osiągnie klient, zostanie przekazana na poczet przyszłych rachunków. Drugim rozwiązaniem jest również terminowe opłacanie faktur, a następnie złożenie wniosku do ENEA o zwrot nadpłaty po obowiązującym klienta okresie rozliczeniowym.
Oprócz tego, można także złożyć wniosek do zakładu energetycznego o zmniejszenie wysokości prognozowanych faktur wyłącznie do opłat stałych (abonamentowych). Warto zaznaczyć, że klient ma do tego pełne prawo na podstawie §32 ust. 5. zawartego w Rozporządzeniu, a z ekonomicznego punktu widzenia jest to najkorzystniejsza opcja. Faktury prognozowane będą wówczas zawierały jedynie opłaty abonamentowe, które nie są na tyle wysokie, by odcisnęły piętno na budżecie gospodarstwa domowego. Dopiero na koniec okresu rozliczeniowego klient uiści ewentualną dopłatę, jeśli ilość energii pobranej będzie wyższa niż wyprodukowanej. Dobrze dobrana moc instalacji fotowoltaicznej powinna jednak w pełni zaspokoić wydatek energetyczny gospodarstwa domowego.
Jak dokonać zmiany w wysokości faktur prognozowanych?
Jest kilka opcji, za pomocą których można to uczynić:
- mailowo na adres kontakt@enea.pl w tytule wpisując „Zmiana faktury prognozowanej„. W treści należy podać swoje dane weryfikacyjne (imię i nazwisko, numer klienta bądź umowy, numer PPE czy PESEL). Oprócz tego należy zwrócić się z prośbą o zmniejszenie faktur prognozowanych wyłącznie do opłat stałych – abonamentowych. Na zakończenie klient powinien uzasadnić swoją prośbę. Jeśli jest pewien, że instalacja została optymalnie dobrana i pokryje jego zapotrzebowanie energetyczne oraz stratę na rzecz magazynowanie energii przez OSD może powołać się na to w uzasadnieniu.
- telefonicznie z ENEA pod numerem 611 111 111 (warto przygotować numer klienta i numer PESEL w celu weryfikacji klienta),
- osobiście w Biurze Obsługi Klienta ENEA.
Podsumowanie
Faktury prognozowane to nowość dla prosumentów, korzystających z usług ENEA. Najważniejsze jednak jest to, żeby klient znał swoje prawa i wiedział co może uczynić w takiej sytuacji. Vex Energy pomaga swoim klientom wypełnić formalności związane z dokumentacją do zakładu energetycznego. Jeśli chcesz powierzyć montaż instalacji fotowoltaicznej firmie zajmującej się kompleksową obsługą klienta zapraszamy do kontaktu!