Odpowiednie dopasowanie rozmiaru instalacji fotowoltaicznej z uwzględnieniem indywidualnych uwarunkowań w danej lokalizacji jest kluczowym elementem od którego zależy rentowność całej inwestycji. Wielokrotnie przypominamy naszym klientom, że tylko prawidłowo dobrana instalacja będzie dobrą inwestycją na przyszłość (między innymi tutaj podkreślamy jak ważny jest aspekt ekonomiczny).
Od czego zacząć?
Elementem od którego należy rozpocząć dopasowanie jest określenie naszego zużycia prądu w ciągu roku. Dlaczego interesuje nas zużycie roczne a nie w poszczególnych miesiącach?
Poniższy wykres poglądowo przedstawia w jakich godzinach system PV produkuje energię słoneczną w ramach doby.

Na kolejnym wykresie widzimy jak ta produkcja wygląda w ciągu roku

Z wykresów wyraźnie widać, że systemy PV produkują energię elektryczna w określonych porach dnia i roku. W artykule o systemie opustów pisaliśmy, że nadmiar energii elektrycznej możemy przekazać do naszego dostawcy energii i z jej większości (w zależności od rozmiaru instalacji z 80% lub 70%) możemy skorzystać w dowolnym momencie.
Przy projektowaniu instalacji możemy więc zsumować ilość energii jaka wyprodukują panele w przeciągu roku i porównać ją z naszym zapotrzebowaniem ROCZNYM.
Kiedy znamy nasze roczne zapotrzebowanie na prąd należy zastanowić się ile wyprodukowanej przez system energii elektrycznej zużyjemy bezpośrednio a ile przekażemy do dostawcy energii w celu wykorzystanie jej w późniejszym okresie. Przyjmuje się, że około 20%-25% całkowitej energii wyprodukowanej przez system fotowoltaiczny zostaje zużyta natychmiast resztę przekazujemy do energetyki. Poniższa tabela przedstawia 3 przypadki doboru instalacji PV.

Z powyższej tabeli widzimy, że w przypadku „za małej” instalacji konieczne będzie dalsze dokupowanie energii od naszego dostawcy. Natomiast „za duża” instalacja powoduje nadprodukcję energii. W tym momencie należy pamiętać, że zakład energetyczny nie zapłaci nam za niewykorzystaną przez nas energię.
Kiedy już wiemy ile energii potrzebujemy z instalacji PV, należy zastanowić się nad jej mocą. Przyjmuje się, że 1 kW systemu PV wytwarza przeciętnie 900-1000 kWh rocznie. Jest to jednak wartość ogólna i zależy od bardzo wielu czynników takich jak:
- Region – w zależności od regionu kraju występuje różne nasłonecznienie. Na podstawie wieloletnich pomiarów wyznaczono mapy nasłonecznienia dla Polski. Wartości na mapie podają ile kWh w ciągu roku generuje słońce na powierzchni 1m2

- Efektywność paneli PV – dokładny opis parametrów panelu słonecznego znajduje się tutaj. Obecnie Panel PV ma efektywność na poziomie 15%-20%.
- Kierunek oraz nachylenie dachu – więcej informacji o tym zagadnieniu znajduje się tutaj.
- Zacienienie – występowanie dodatkowych elementów takich jak kominy, wyższe budynki, drzewa, powoduje, że do części paneli może nie docierać słońce w określonych momentach, a co za tym idzie nie będą one produkowały energii.
Po uwzględnieniu wszystkich powyższych parametrów możliwe jest określenie jaką rzeczywistą moc musi posiadać nasz system PV. Bardzo często okazuje się, że musi on być większy niż wynika to z podstawowych obliczeń.
Vex Energy uwzględnia wszystkie opisane elementy dzięki czemu wszystkie instalacje zawsze są optymalnie dopasowane do potrzeb naszych klientów.