19 września 2020 roku nastąpiła zmiana w Prawie Budowlanym, w życie wszedł znowelizowany art. 29. 2 poz.16. dotyczący instalacji fotowoltaicznych. Jakie zmiany wnosi on dla inwestorów? Kiedy należy skontaktować się z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych i zgłosić się do PSP?
Co nowego w ustawie?
Otóż każda instalacja o mocy wyższej niż 6,5 kWp (pod uwagę bierzemy moc zainstalowanych modułów fotowoltaicznych – DC) musi zostać zgłoszona do organów Państwowej Straży Pożarnej, a także uzgodniona z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. Nie ma tutaj znaczenia, czy instalacja miałaby się znajdować na dachu budynku mieszkalnego czy gruncie. Każda instalacja niezależnie od lokalizacji, przeznaczania czy rodzaju, od dnia 19 września powinna zostać obligatoryjnie zgłoszona.
Warto wiedzieć: właściciele instalacji poniżej 6,5 kWp nie są zobowiązani do jej uzgodnienia z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych.
Kiedy instalację należy zgłosić i skonsultować?
Kiedy instalację należy skonsultować z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, a kiedy zgłaszać ją do organów Państwowej Straży Pożarnej? Gotowy projekt instalacji fotowoltaicznej powinniśmy skonsultować z rzeczoznawcą przed zaplanowanym montażem. Jeśli nie miał on żadnych zastrzeżeń i jego decyzja była pozytywna, możemy przystąpić do montażu. Po jego ukończeniu inwestor zobowiązany jest zgłosić ją do organów Państwowej Straży Pożarnej.
Dlaczego instalacje powyżej 6,5 kWp należy uzgadniać z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych i zgłaszać do PSP?
Głównym powodem jest troska o jak największe bezpieczeństwo użytkowania i zminimalizowanie ryzyka wystąpienia pożaru instalacji fotowoltaicznej. Jego przyczyną mogą być np. wyładowania elektryczne lub błędy montażowe. Dobrze wykonany projekt instalacji oraz bazowanie na podzespołach najwyższej jakości w znaczącym stopniu minimalizuje ryzyko jakiejkolwiek awarii stwarzającej realne zagrożenie. Pamiętajmy, że często przyczyną usterek jest po prostu wadliwy sprzęt. Nie oszczędzajmy zatem na komponentach (które mają służyć przecież przez kolejne dziesiątki lat), nie montujmy także paneli na własną rękę. To najprostsza droga do katastrofy. Decydując się na fotowoltaikę postawmy na firmę, która posiada doświadczenie w projektowaniu i montażu instalacji, a także oferuje wysokiej jakości podzespoły, zabezpieczenia, przeglądy oraz gwarancje.
Już wkrótce na stronie Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV pojawi się kompleksowy poradnik zawierający wytyczne i elementy, które powinien zawierać prawidłowo przygotowany projekt instalacji fotowoltaicznej w świetle najnowszych przepisów.