Ruszyła II tura naboru do programu Mój Prąd!
Dnia 13 stycznia 2020r. rozpoczęła się II tura naboru wniosków do programu Mój Prąd i potrwa do 18.12.2020r.. Niezmiennie dzięki programowi można otrzymać dotację w wysokości 5000zł od kosztów poniesionych na rzecz zakupu towaru oraz montażu instalacji fotowoltaicznej. Nie może ona jednak wynosić więcej niż 50% kosztów instalacji. Mimo dużego zainteresowanie programem wciąż pozostało ponad 860 000 000 złotych do alokacji!
Kiedy można otrzymać dotację Mój Prąd?
Aby otrzymać dotację instalacja musi spełnić określone kryteria. Moc instalacji powinna znajdować się w przedziale od 2 do 10 kW. Energia z niej wyprodukowana musi być wykorzystana na rzecz zaspokajania zapotrzebowania na energię gospodarstwa domowego. W regulaminie programu Mój Prąd znajduje się również kryterium czasowe – wydatki na instalację PV nie mogą zostać poniesione przed 23 lipca 2019r., a sama instalacja nie mogła zostać zakończona przed tą datą. Ponadto właściciel instalacji musi mieć podpisaną umowę kompleksową z zakładem energetycznym.
Różnice między pierwszym i drugim naborem
W II turze naboru wniosków do programu Mój Prąd zmienił się formularz, na podstawie którego oceniane jest przyznawanie dotacji. Nowy wniosek różni się częścią pól do wypełnienia oraz zawiera w swojej treści Oświadczenie RODO, które do tej pory należało dołączyć do wniosku jako oddzielny załącznik. Jeśli ktoś wypełnił już poprzedni formularz, to nic straconego!
Do 31 stycznia b.r. NFOŚiGW będzie rozpatrywał obie formy wniosków. Od początku lutego obowiązywać już będzie jedynie nowowprowadzona wersja. Nie trzeba już również stosować dopisku „Zgłoszono do programu Mój Prąd” na fakturze, co miało miejsce w I naborze.

Jak zmieniał się program Mój Prąd?
Po około trzech miesiącach od daty rozpoczęcia Programu Mój Prąd wprowadzono udogodnienia, dzięki którym większa liczba osób mogła skorzystać z dotacji. Od 11.10.2019r. nie trzeba już było zlecać montaż instalacji PV podmiotowi trzeciemu mimo posiadanych uprawnień instalatorskich. Osoby, które posiadają odpowiednie uprawnienia techniczne dostały możliwość ubiegania się o dotację. Mają taką możliwość w przypadku założenia instalacji na własne potrzeby po wypełnieniu odpowiedniego dokumentu. Oprócz tego, zniesiono podatek od dotacji, dzięki czemu pełna kwota 5000 zł wróci na konto inwestora.
Wprowadzono także opcję składania wniosków do programu Mój Prąd on-line. Mogą to zrobić osoby, które posiadają e-dowód lub profil zaufany. Dzięki takiemu rozwiązaniu minimalizujemy czas potrzebny na złożenie lub wysłanie dokumentów.
Stosunkowo niedawno pojawiła się możliwość wyznaczenia pełnomocnika, który w imieniu beneficjenta może złożyć stosowne dokumenty. Aby móc skorzystać z takiej możliwości należy wypełnić upoważnienie przedstawione przez NFOŚiGW.
Jak otrzymać dofinansowanie?
Niezmiennie od początku trwania programu Mój Prąd należy złożyć odpowiednie dokumenty. Oprócz wcześniej wspomnianego wniosku, należy także dołączyć: zaświadczenie wystawione przez OSD o przyłączeniu mikroinstalacji, ksero faktur(y) za instalację PV oraz dowód (lub dowody) jej opłacenia. Więcej informacji na naszej stronie dedykowanej programowi.
Nie zwlekaj!
Chcesz skorzystać z profitów, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w programie Mój Prąd? Zgłoś się do nas już dziś, a wykonamy dla Ciebie bezpłatną i spersonalizowaną ofertę, umówimy Cię na spotkanie z konsultantem i pomożemy przejść przez formalności związane z przyłączeniem mikroistalacji w zakładzie energetycznym oraz te niezbędne do otrzymania dotacji. Nie zwlekaj!