Planując zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej, liczymy na to, że będzie ona służyć bezawaryjnie przez kilkanaście kolejnych lat. Dobór odpowiednich komponentów to podstawowa kwestia na którą powinniśmy zwrócić uwagę. Wiele osób decydujących się na montaż instalacji fotowoltaicznej zastanawia się, czy zastąpić tradycyjny inwerter i zdecydować się na coraz popularniejsze mikroinwertery fotowoltaiczne. Czy tego typu inwestycja to dobry pomysł? To zależy. Z jednej strony takie rozwiązanie usprawnia pracę systemu fotowoltaicznego w momencie, gdy nasz dach jest mocno zacieniony, z drugiej strony – im większa ilość elementów z których składa się instalacja, tym większe ryzyko jakiejkolwiek awarii. Poznajmy zatem ich wady i zalety.
Mikroinwertery fotowoltaiczne – zalety:
- Mikroinwertery fotowoltaiczne umożliwiają późniejszą rozbudowę już istniejącej instalacji fotowoltaicznej, a także monitorowanie pracy wszystkich modułów pojedynczo.
- Każdy panel fotowoltaiczny w instalacji pracuje samodzielnie, dzięki czemu zacienienie jednego modułu nie wpływa na pracę pozostałych paneli fotowoltaicznych (na podobnej zasadzie działają jednak optymalizatory, które okazują się zdecydowanie tańszą i bezpieczniejszą opcją – zwiększają one moc poszczególnych modułów, niezależnie od tego w jaki sposób pracują pozostałe panele fotowoltaiczne).
Mikroinwertery fotowoltaiczne – wady:
- Mikroinwertery montowane są tuż pod samymi panelami fotowoltaicznymi, w związku z tym są one narażone na działanie skrajnie wysokich temperatur sięgających nawet 70° C. Taka sytuacja zwiększa ryzyko powstania awarii czy pożaru, zmniejsza także żywotność całej instalacji fotowoltaicznej.
- Ze względu na liczbę mikroinwerterów (która równa się ilości modułów fotowoltaicznych) utrudnione zostaje również samo serwisowanie, często zachodzi potrzeba zdemontowania kilku-kilkunastu paneli słonecznych jednocześnie, aby móc dokonać jakiejkolwiek modernizacji i naprawy.
- Koszt konstrukcji wzbogaconej o dodatek mikroinwerterów jest znacznie wyższy niż wybór instalacji z tradycyjnym, pojedynczym falownikiem.
- W przypadku awarii po upływie okresu gwarancyjnego zaleca się wymianę wszystkich mikroinwerterów – jeżeli usterka nastąpiła w jednym, z dużym prawdopodobieństwem kolejne mikroinwertery fotowoltaiczne spotka to samo w najbliższym czasie.
Optymalne rozwiązanie
Mikroinwertery niewątpliwie posiadają kilka zalet, jednak istnieją tańsze i bezpieczniejsze opcje warte rozważenia. Jeśli posiadamy zacieniony dach, a jednocześnie zależy nam na jak najmniejszej awaryjności systemu fotowoltaicznego i maksymalnej wydajności, warto zastanowić się nad wyborem tradycyjnego inwertera wraz z optymalizatorami. Polecamy nasz artykuł, w którym wyjaśniliśmy w jaki sposób dopasować instalację fotowoltaiczną do swoich potrzeb https://vexenergy.pl/jak-dopasowac-instalacje-fotowoltaiczna/ – zachęcamy do lektury.