Program kalkulacyjny który znajduję się na stronie startowej służy do POGLĄDOWEGO określenia wielkości oraz ceny instalacji potrzebnej do zapewnienia naszym klientom samodzielności energetycznej.
Na wstępie należy zaznaczyć, że wartości które są w nim prezentowane są orientacyjne i wyliczane dla „warunków idealnych” – zakładających, że dach skierowany jest idealnie na południe, nachylony jest pod kątem 35 stopni, jest wystarczająco duży by wykonać na nim instalacje i nie występują żadne elementy zacienienia takie jak duże kominy, drzewa czy też wyższe budynki.
1 Obliczenie zużycia energii – na podstawie wprowadzonej wartości miesięcznego rachunku za prąd określone zostaje wpierw miesięczne, a następnie roczne zużycie prądu. Warto więc aby wprowadzana wartość była średnią roczną kwotą. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wprowadzenie wartości dla miesiąca kwietnia – statystycznie jest to miesiąc o zużyciu energii najbliższym średniej rocznej. Wprowadzenie wartości z miesięcy gdzie zużycie jest znacznie większe lub mniejsze wprowadzi błąd do obliczeń.
2 Cena za kWh – w kalkulatorze przyjęta jest średnia wartość 0,6 kWh – wartość ta zawiera w sobie wszystkie opłaty tj. opłatę za kWh energii, jej przesył oraz wszelkie opłaty poboczne.
3 Określenie mocy instalacji – znając średnioroczną ilość zużywanej energii, kalkulator określa moc instalacji niezbędnej by pokryła nasze zapotrzebowanie. Dokładniejsze informację o sposobie określania mocy instalacji znajdują się tutaj. Uproszczając przyjmuje się, że instalacja powinna móc wygenerować w ciągu roku 115%-120% naszego zapotrzebowania na energię elektryczną.
4 Rachunek za prąd – projektując instalację PV bazujemy na mapach pogodowych z ostatnich 40 lat. Nie jest jednak możliwe by w 100% określić ile dni słonecznych będzie w danym roku, więc dla bezpieczeństwa należy przyjąć, że dobrze wykonana instalacja powinna zapewnić nam tyle energii być pokryć około 95% wartości rachunków za energię elektryczną.
5 Rozmiar instalacji – jeden panel o mocy 285 kWp (kilowat peak – szczytowa moc panela) zajmuje powierzchnię 1,7 m2. Znając pożądaną moc instalacji PV możemy (dzieląc ją przez moc pojedynczego panela) określić ile sztuk modułów jest nam potrzebne. Jeżeli ilość paneli przemnożymy przez 1,7 m2 uzyskamy całkowitą powierzchnię systemu. Oczywiście ta wartość jest szacunkowa i zakłada, że nie występują żadne przeszkody takie jak kominy czy okna.
6 Cena instalacji – na podstawie mocy instalacji nasz algorytm określa ilość paneli, moc falownika, rozmiar konstrukcji, czas potrzebny na jej wykonanie oraz pozostałe koszty instalacyjne. Na podstawie tych obliczeń pojawia się finalna cena instalacji brutto dla konstrukcji na dachu – taka instalacja obłożona jest 8% podatkiem VAT. Więcej informacji na temat wartości podatku w zależności od montażu znajduje się tutaj.
7 Zwrot z instalacji – mnożąc obecne rozliczenia za prąd przez okres 25 lat otrzymujemy kwotę jaką wydalibyśmy w tym czasie na rachunki. Jeżeli od tej wartości odejmiemy koszt instalacji PV określimy ile zaoszczędzimy na energii elektrycznej w ciągu 25 lat. Nasz kalkulator został wyposażony w dodatkową funkcję symulującą wzrost cen energii elektrycznej o 2% w skali roku regularnie przez następne lata. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że zmiany cen energii są trudne do przewidzenia i na przestrzeni lat nasze założenia mogą okazać się zupełnie nietrafione – taka symulacja pozwala jednak zobrazować ile zaoszczędzimy na rachunkach jeżeli jej cena będzie sukcesywnie rosnąć.
W przypadku produkcji nadwyżek energii nie ma możliwości ich odsprzedaży do sieci energetycznej. Z tego powodu montowanie zbyt dużej instalacji mija się z celem – chyba, że planujemy zakup, np. samochodu elektrycznego lub montaż ogrzewania elektrycznego.
Montaż „za słabej” instalacji spowoduje niższe koszty jej wykonania lecz nie uchroni nas od dalszego płacenia rachunków za prąd.
Tylko dobrze dopasowana instalacja okaże się opłacalna z perspektywy kilku lat.