W ostatnich latach instalacje fotowoltaiczne w Polsce zyskują coraz większe grono sympatyków. Prawie każdy z nas zna kogoś kto taką instalację posiada lub zamierza ją wykonać. W czasie kiedy temat ten jest tak modny pojawia się wiele informacji / plotek o zasadach na jakich bazuje ta branża. Dość często słyszy się, że energia wytworzona przez taką instalację musi być w całości sprzedana do naszego dostawcy energii – albo wręcz przeciwnie możemy korzystać z takiej energii wyłącznie na własne potrzeby. W tym natłoku sprzecznych informacji ciężko odnaleźć te właściwe. A jak jest naprawdę?
Branża Fotowoltaiczna w Polsce dopiero się kształtuje. Zasady jakie w niej panują są różne w zależności czy jesteśmy osobą prywatną, firmą czy prowadzimy farmę słoneczną. W tym artykule skupimy się na pierwszym przypadku – osobie prywatnej.
Pierwsza ustawa o OZE (Odnawialne Źródła Energii) została przyjęta 20.02.2015 roku – prace nad nią były bardzo burzliwe, a ich początek sięga 2011 roku kiedy w Ministerstwie Gospodarki powstał Departament Energi Odnawialnej. Od 2015 roku ustawa przeszła kilka nowelizacji. Obecnie obowiązuje system Prosumencki. Słowo „prosument” pochodzi od połączenia słów „producent” oraz „konsument” i jego etymologia doskonale opisuje system z jakim mamy do czynienia.

. Ustawa określa prosumenta, jako „odbiorcę końcowego dokonującego zakupu energii elektrycznej na podstawie umowy kompleksowej, wytwarzającego energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji w celu jej zużycia na potrzeby własne, niezwiązane z wykonywaną działalnością gospodarczą regulowaną ustawą z dnia 6 marca 2018 r.”1.
Z tego wynika, że PROSUMENTEM jest osoba która NIE HANDLUJE energią elektryczną, a wykorzystuje ją wyłącznie na potrzeby własne. Prosument po założeniu instalacji fotowoltaicznej może więc w dowolny sposób użytkować wyprodukowaną przez siebie energię nie ponosząc żadnych dodatkowych opłat. Wszystkie nadwyżki energetyczne przekazuje do swojego dostawcy energii. Ustawa mówi, że dostawca energii (w ustawie nazwany jest Sprzedawcą) „dokonuje rozliczenia ilości energii elektrycznej wprowadzonej przez prosumenta do sieci elektroenergetycznej wobec ilości energii elektrycznej pobranej z tej sieci w stosunku ilościowym 1 do 0,7 z wyjątkiem mikroinstalacji o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 10 kW, dla których ten stosunek ilościowy wynosi 1 do 0,8.”2
Oznacza to, że nasz dostawca energii pełni dla Prosumenta rolę „magazynu energii” – wszystkie nadwyżki wyprodukowane przez naszą instalację przekazujemy do zakładu energetycznego i w przeciągu roku 80% (dla instalacji do 10 kW) lub 70% (dla instalacji powyżej 10 kW) tej energii możemy nieodpłatnie wykorzystać. Ten system rozliczeniowy nazywany jest systemem OPUSTÓW, i by móc być do niego zakwalifikowanym producent musi:
- Posiadać instalacje o maksymalnej wielkości 40 kW;
- Mieć podpisaną umowę kompleksową (umowa na sprzedaż oraz dystrybucję energii elektrycznej) z zakładem energetycznym;
- Produkować energię elektryczną wyłącznie na potrzeby własne niezwiązane z wykonywaną działalnością gospodarczą;
- Poinformować swojego dostawcę energii o zamiarze przyłączenia mikroinstalacji oraz wszelkich zmianach jakie w niej wprowadza.
Ustawa przewiduje możliwość korzystania z systemu opustów w pewnych okolicznościach również dla rolników oraz osób prowadzących działalność gospodarczą – więcej informacji tutaj.
1 Ustawa z dnia 20.02.2015 r. ustawa o OZE – (Dz. U. 2015 poz. 478, roz.1 art. 2 pkt. 27a)
2 Ustawa z dnia 20.02.2015 r. ustawa o OZE – (Dz. U. 2015 poz. 478, roz.2 art. 4 pkt. 1)